Bar Model: Pears & Mangoes

Ali bought 8 pears and 6 mangoes.
A mango costs 4 times as much as a pear.
If 2 pears and 1 mango cost £6.60, how much did Ali pay altogether?


Concept 1: Division as sharing equally

  • Cost of mango is 4 times the cost of a pear, hence, both fruits do not cost the same.
  • As both fruits do not cost the same, it is not right to use £6.60 ÷ 3 (2 pears + 1 mango). 

Concept 2: Multiplication

  • A mango costs 4 times as much as a pear
Bar Model pear mango
Comparison Bar Model

Concept 3: Grouping

  • 2 pears and 1 mango cost £6.60
Grouping Comparison Bar Model
Grouping Comparison Bar Model: 2 pears 1 mango

6 units → £6.60

1 unit → £6.60 ÷ 6
           = £1.10 (Cost of 1 pear)

4 units → 4 x £1.10
             = £4.40 (Cost of 1 mango)

  • 8 pears 6 mangoes cost ?
Grouping Comparison Bar Model 8 pears 6 mangoes
Grouping Comparison Bar Model: 8 pears 6 mangoes

1 unit → £6.60 ÷ 6
           = £1.10 (Cost of 1 pear)

8 units → 8 x £1.10
             = £8.80 (Cost of 8 pears)

24 units → 24 x £1.10
               = £26.40 (Cost of 6 mangoes)

Total cost of 8 pears and 6 mangoes
= £8.80 + £26.40
= £35.20

Ali paid £35.20 altogether.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *